تبلیغات
آموزشی و درمان خودارضائی و انزال زودرس و تقویت قوای جنسی - بررسی دیگر عوارض
به آموزشی و درمان خودارضائی و انزال زودرس و تقویت قوای جنسی خوش آمدید ...
بررسی دیگر عوارض

:

1.     آسیب پروستات: استمنا به شكل صحیح و غیر اعتیادگونه در تقویت پروستات و جلوگیری از ابتلأ به سرطان پروستات كمك فراوانی می‌كند. اما اگر به صورت مكرر و اعتیاد گونه انجام شود، باعث تقویت احتمال ابتلأ به سرطان پروستات می‌شود.

2.     خستگی و كوفتگی مفرط: به دلیل انرژی‌بر بودن اعمال جنسی كه خود ارضایی را نیز شامل می‌شود، موجب كمبود انرژی و تخلیه‌ی ذخایر گلیكوژن (نوعی قند كه برای تأمین انرژی سلول‌های عضلانی لازم است) می‌گردد، در نتیجه خستگی و كوفتگی مفرط روی می‌دهد.

3.     گرفتگی عضلانی: برای رسیدن به حالت اوج لذت جنسی یا ارگاسم، عضلات بدن و دستگاه تناسلی چه در مردان برای تخلیه‌ی اسپرم و چه در زنان برای پمپاژ خون به ناحیه‌ی تناسلی منقبض می‌شوند. در استمنا اعتیاد گونه و زیاده از حد، عضلات همیشه در حال انقباض و گرفتگی هستند.

4.     آسیب و سكته‌ی مغزی: به دلیل هجوم خون به آلت تناسلی در آقایان و دستگاه تناسلی در بانوان و نرسیدن خون و در پی آن كمبود اكسیژن و غذا در مغز، احتمال سكته‌ی مغزی بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می‌شود حتی المقدور خود ارضایی به حالت دراز كشیده و خوابیده انجام شود تا خون كافی به مغز برسد.

5.     بروز انواع سرطان‌ها: در جنس مذكر علاوه بر سرطان پروستات كه ناشی از حالت اعتیاد گونه‌ی خود ارضایی است سرطان های دیگری همچون سرطان آلت تناسلی (Penis Cancer) و سرطان بیضه (Testis Cancer) نیز مشاهده می‌شود. در جنس مونث سرطان مهبل و مخاط مهبل (Vagina Cancer) و سرطان كلیتوریس (Clitoris Cancer) بروز پیدا می‌كند. كاملاً مشخص است كه بروز این سرطان‌ها به دلیل كار كرد بیش از اندازه‌ی عضو تناسلی بوده و در سیر طبیعی بدن به ندرت همچنین بیماری‌هایی دیده می‌شود.

6.     آسیب روحی- روانی: بیشترین آسیب و عارضه‌ی خود ارضایی آسیب روحی و روانی‌ای است كه به خود فرد وارد می‌شود. مهمترین این عوارض افسردگی و احساس گناه پس از خود ارضایی است. ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‌گیری، بی‌‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاش‌گری، بداخلاقی و تندخویی، كسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت و عدم اعتماد به نفس از دیگر عوارض روحی- روانی این امر هستند.

7.     عوارض اجتماعی: ناسازگاری خانوادگی، بی‌میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر (استمنا بعد از ازدواج) احساس طرد شدن و از بین رفتن عزّت، پاكی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگی مشترك از آسیب های اجتماعی خود ارضایی هستند. ‏

 

خود ارضایی آلت‌محور در آقایان

لازم به ذكر است كه عوارض زیر به هیچ عنوان ارتباطی با خود ارضایی ندارد:

1.     سیاهی دور چشم: به دلیل عوارض ژنتیكی و فقر آهن در بدن ظاهر می‌شود.

2.     عقیم شدن: بر اثر عوامل بیماری‌زا، عوامل محیطی و عوارض ژنتیكی ایجاد می‌شود.

3.     كوچك شدن و تنبلی بیضه‌ها: بیضه‌ها برای ساخت اسپرم مرتباً در حال حركت برای به دست آوردن دمای مناسب هستند كه گاهی به درون بدن كشیده می‌شوند و به اشتباه كوچك شدن آن‌ها دانسته می‌شود. خود ارضایی همچنین موجب به كار افتادن بیضه ها و فعالیت آن‌ها می‌شود كه ارتباطی با تنبلی و كوچك شدن آن‌ها ندارد.

4.     نابینایی، ناشنوایی و از بین رفتن سیستم عصبی در اثر كمبود منی: مایع منی از سلول اسپرم و مایعات غدد ضمیمه دستگاه تناسلی (مانند غده‌ی پروستات در انسان و غدد وِزیكولی در نشخواركنندگان) تشكیل شده است. نقش مایعات غدد ضمیمه جنسی ابتدا خنثی كردن محیط اسیدی مجرای خروج اسپرم و سپس تغذیه‌ی خود اسپرم است.

 

اسپرم در بخش انتهایی مسیر خروج خود از بدن با مجرای خروج ادرار در آلت تناسلی هم مسیر می‌شود و چون ادرار اسیدی است، پس مایعات غدد ضمیمه جنسی می‌توانند این محیط اسیدی را با قلیایی بودن خود، خنثی كرده و مسیر مناسبی برای عبور و خروج اسپرم فراهم كنند. این وظیفه در انسان بیشتر بر عهده‌ی مایعات قلیایی تولید شده از غده‌ی پروستات است.

مایعات غدد ضمیمه سرشار از قند فروكتوز هستند كه برای تغذیه‌ی خود اسپرم در نظر گرفته شده است و به هیچ وجه برای تغذیه و انرژی‌زایی دیگر عناصر و ارگان های بدن كافی نیستند، بنابراین نابینایی، ناشنوایی و دیگر عوارض عصبی و غیرعصبی نسبت داده شده به نبود یا كمبود اسپرم برای تولید انرژی صحیح نیست.

احتمال صدمات و سكته‌ی مغزی در خود ارضایی به صورت درازكش كم‌تر از حالت ایستاده است

ذكر این نكته خالی از لطف نیست كه جذب اسپرم تبعات و هزینه‌هایی برای بدن دارد كه از آن جمله می‌توان به گرمای اضافی تولید شده در اثر جذب اسپرم از عروق بیضه اشاره كرد كه با گذشت زمان مانع از تولید اسپرم سالم در بیضه‌ی فرد می‌شود و در افرادی كه عمل وازكتومی (بستن لوله های منتقل كننده‌ی اسپرم برای جلوگیری از بارداری) را انجام داده‌اند، این عارضه بیشتر مشاهده می‌شود.

 

خود ارضایی مزایایی هم دارد:

خود ارضایی مانند هر پدیده‌ی دیگر جهان طبیعت دارای سود و زیان است. اینكه ما فقط معایب آن را ببینیم، امری خارج از انصاف است. در این بخش به پاره‌ای از مزایای خود ارضایی به طور خلاصه اشاره می‌كنیم:

1.     بزرگ‌ترین مزیت خود ارضایی این است كه مانع از برقراری یك رابطه‌ی پرخطر جنسی از طرف شخص می‌شود.

2.     به ثبات در رابطه‌ی جنسی و شناخت میزان پایداری در وضعیت های مختلف جنسی كمك می‌كند.

3.     شناخت بیشتر بدن، دستگاه تناسلی و لحظه‌ی اوج لذت جنسی (ارگاسم) و كنترل این لحظه.

4.     اطلاع یافتن از میزان تقاضای جنسی از شریك خود و نحوه‌ی برخود با او هنگام برقراری رابطه.

5.     آشنایی با سیكل جنسی بدن خود و مواقع تقاضا برای انجام عمل جنسی و تحت اختیار گرفتن شرایط بدنی.

6.     آموزش از تخیلات جنسی خود در هنگام خود ارضایی و رفتارسازی جدید از آن‌ها در واقعیت و هنگام برقراری رابطه.

7.     مواجهه با مشكلات و موانع جنسی خود و شناخت و تلاش برای رفع آن‌ها.

8.     طراوت و لطافت آلت تناسلی برای فرد بسیار مهم است؛ خصوصاً در زنان بدون همسر و مطلقه. این طراوت می‌تواند با انجام خود ارضایی معقول و كنترل شده بازسازی گردد.

9.     خود ارضایی این امكان را به فرد می‌دهد كه بدون نگرانی از بیماری ها یا مرزهای موجود در روابط جنسی، خود را به مرز تخلیه برساند.

10. خود ارضایی باعث كاهش فشارهای دوره‌ی عادت ماهیانه در زنان می‌شود.

11. ایجاد آرامش و فراهم كردن خوابی راحت و عمیق برای فرد. به دلیل كاهش فشار خون در اثر هجوم خون به جهاز تناسلی. البته همچنین حالتی در رابطه‌ی جنسی عادی هم به وقوع می‌پیوندد.

12. تخلیه‌ی فشارهای منفی كه در طول روز به سراغ فرد می‌آیند. با انجام خود ارضایی بسیاری از این فشارها تخلیه می‌شوند.

13. خود ارضایی بسیار سریع تر از رابطه عادی فرد را از فشار جنسی رها می‌كند.

14. استمنا كمتر از یك رابطه‌ی جنسی، انرژی و زمان صرف می‌كند و فضا و احتیاجات آن بسیار در دسترس و قابل تهیه است. . .

و تعدادی از موارد دیگر كه با توجه به شرایط بدنی، روانی و اجتماعی فرد می‌توانند برای او از مزایای این امر محسوب گردند.

 

 دستگاه تناسلی زن                                                        دستگاه تناسلی مرد

 

خود ارضایی از دید مذاهب و ادیان:

یهودیت: خود ارضایی در یهودیت به طور كامل منع نمی‌شود و عملی توأم با سلامتی و نشاط‌آوری تلقی می‌گردد؛ اما در برخی شاخه‌های آن خود ارضایی جنس مذكر ممنوع است.

اسلام: در اسلام استمنا حرام است و اكثر فقها آن را گناه كبیره به شمار می‌آورند. همچنین اگر مسلمان روزه‌دار استمنا كند، روزه‌اش باطل و كفاره‌ی جمع بر او واجب می‌شود. پس از استمنا غسل بر مسلمان واجب می‌شود (غسل جنابت) و در صورت عدم انجام غسل، عبادت او پذیرفته نمی‌شود. برخی فقها مانند آیت‌الله لنكرانی، خود ارضایی را در صورتی كه برای آزمایش پیش از ازدواج نیاز به اسپرم وجود داشته باشد و از راه دیگری نتوان اسپرم‌گیری كرد، بلامانع می‌دانند.

دیدگاه اهل سنت: اهل سنت نظرات متفاوتی را درمورد خود ارضایی دارند. برخی آن را در تمام اشكال و موارد حرام می‌دانند، برخی در مواردی آن را مجاز می‌شمارند و برخی آن را مكروه می‌دانند.

دیدگاه شیعیان: از نظر شیعیان خود ارضایی به طور كامل و در تمام اشكال آن حرام می‌باشد.

مسیحیت: كاتولیك‌ها در پاره‌ای موارد همانند خود ارضایی برای شناخت بدن و احساسات جنسی آن را مجاز می‌شمارند. به عقیده‌ی پروتستان ها، خود ارضایی یك سیر طبیعی از سیكل جنسی افراد است و این امر مانع از روابط جنسی غیرمجاز مانند همجنس‌بازی می‌شود.

تائویسم: یك آیین قدیمی چینی است كه نوید بخش زندگی طولانی است. در این آیین مردان از خود ارضایی منع شده‌ند. زیرا با اعتقاد به منابع انرژی در شكم تحتانی، استمنا بدن را از انرژی تخلیه و مانع ادامه‌ی حیات هارمونیك كه به آن نوید داده شده، می‌شود. همچنین اعتقاد بر این است كه خود ارضایی زنان باعث كاهش طول عمر و امراض لاعلاج در آنان می‌شود.

 

نكات و روش های تخفیف و درمان خود ارضایی:

سه نكته‌ی مهم مشترك برای تخفیف و درمان میان همه‌ی امراض و عادات وجود دارد:

1.     در درمان هر بیماری یا ترك هر عادت، مهم‌ترین قسمت عزم و اراده‌ی فرد برای درمان و ترك عادت است.

2.     عدم یأس و ناامیدی برای ترك و ایمان به درمان‌پذیری.

3.     در نظر گرفتن زمان برای ترك و درمان.

 


این مطلب توسط دکتر سارا ادمـوند  روز دوشنبه 11 آبان 1388 در ساعت 11:11 ق.ظ نوشته شد | نظرات()